Pomáz város

Pomáz város
Pomáz a Pilis kapuja. A 16000 lakosú kisváros a Dera-patak völgyében fekvõ, hosszan elnyúló település. Gyakorlatilag összeépült Budakalásszal. Autóval a Szentendrére vezetõ 11- es útról közelíthetõ meg, a HÉV-nek is van megállója a városban. Környékének természeti szépségei ezreket vonzanak, pl. Kõhegy, Csikóvár, a Holdvilág-árok. Egy-egy szép tavaszi nap 3-4000 bakancsos turista keresi fel a környék kiránduló helyeit. A város Budapest vonzáskörzetében helyezkedik el, így folyamatosan terjeszkedik, lakóssága egyre nõ, új területeket hódítva el a természettõl. Református temploma klasszicista stílusú, 1824-ben készült. Az 1722-ben épül görögkeleti templom körül régi sírkövek láthatók. Az ikonosztáz és a püspöki trónus igen jelentõs barokk alkotás. A falusi barokk stílusú római katolikus templom a Wattay kastély szomszédságában található, mely 1768-ban épült, majd 1946-ban nyerte el jelenlegi állapotát. A templom freskóit Jeges Ernõ készítette 1951-ben.